Tatlıpayam Köyü Hakkında


Tatlıpayam, Elâzığ ilimizin Baskil ilçesine bağlı bir köyümüzdür.
Tatlıpayam Köyü Hakkında

Reklamlar
Reklamlar

Tarihçe

Eski ismi Sersük'tür. Yeni ismi Tatlıpayam köyüdür. Köy Malatya Elazığ karayolu üzerinde olup Elazığ'a 58, Malatya'ya 70 Km uzaklıktadır.

Kültür

TÜRK kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Kültür olarak Harput kültürüyle çok büyük benzerlik gösteren köyümüz gelenek görenek örf ve adetlerimize bağlı vatan sever bir anlayış tarzını benimsemiştir.

Coğrafya

Elazığ iline 58 km, Baskil ilçesine 20 km, Kuş bakışı uzaklık ise 7,5 km'dir. Köyümüz dağlık bir alanda bulunduğundan dolayı arazi engebelidir.Köyümüz Elazığ Malatya kara yoluna 8 km uzaklıktadır.Ayrıca Köyümüzden Baskil'e kara yolu ulaşımı vardır. Tatlıpayam Batıda Baskil,Güneyde Topalkem,Güney Doğuda Çavuşlu,Kuzeyde Galya ve aynı paralel üzerinde bulunan Meydancık köyüne komşudur.

İklim

Köyümüzün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.İlkbahar mevsiminde canlı bir bitki örtüsü hakimken,yaz mevsiminde ise bu canlılık kendini kurumuş otlara bırakır.İklim örtüsüne bağlı olarak Meşe ve ardıç ağacı az miktarda bulunmaktadır. Son zamanlarda yapılan ağaçlandırma faaliyetleri devam etmektedir.


Ekonomi

Köyümüzün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır.Son yıllarda hayvan yetiştiriciliğinin bitmesiyle tarım ön plana çıkmaktadır.Bunda en büyük payı Kayısı almaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyümüzde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır.Okulumuz öğrenci yetersizliğinden kapanmıştır.Şuan Velipalas'ta bulunan Mustafa BİLBAY ilk ve orta okulunda öğrenimlerini devam ettirmektedir. Köyümüzün içme suyu şebekesi vardır.Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.Sağlık Ocağı bir merkezde toplanmış olup şuan KARAALİ sağlık ocağı olarak faaliyet göstermektedir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik, sabit telefon ve fiber İnternet vardır.

Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar
Etiketler:


Bir Yorum Yaz